Wszędzie tam, gdzie zależy nam na wygenerowaniu oszczędności czasu oraz wody, warto wybrać odpowiedni system nawadniający. Niewątpliwie na szczególną uwagę zasługuje nawadnianie kropelkowe. Metoda to będzie świetnym rozwiązaniem w przypadku nawadnianie ogrodów, znajdzie zastosowanie oczywiście w szklarniach oraz polach uprawnych. Jednak coraz częściej korzystamy z tego systemu nawadniającego również w przypadku naszych ogródków domowych, pielęgnacji żywopłotów, skalniaków i rabat kwiatowych. Co warto wiedzieć na ten temat? O podstawowych zaletach tego rozwiązania przeczytacie w dalszej części naszego tekstu.
Co warto wiedzieć na temat nawadniania kropelkowego?
Skoro na wstępie wspomnieliśmy o tym, że inwestycja w taki system nawadniający pozwala nam na wygenerowanie sporych oszczędności, musimy również zauważyć, że system ten w prosty sposób dba o dostarczenie odpowiedniej i jednocześnie optymalnej ilości wody, która odpowiada zapotrzebowaniem nawodnionych roślin. Już sam fakt, że możemy na to liczyć, dba o swoje oszczędności czasu i pieniędzy. Szacuje się, że dzięki inwestycji w taki system nawadniający uda nam się zaoszczędzić około 70% przypadków, które musielibyśmy przeznaczyć na nawadnianie tradycyjne, czyli przy użyciu węża ogrodowego i konewki.
Należy również zauważyć, że samo nawadnianie kropelkowe stanowi niezwykle praktyczną metodę, dzięki której w sposób bardzo precyzyjny dostarczymy naszym roślinom pożądaną ilość wody bezpośrednio do korzeni. Dlatego też system ten stosowany jest w przypadku warzyw, kwiatów czy nawet krzewów, a warto również wspomnieć o tym, że przy zastosowaniu właściwej linii kroplującej, dotrzemy do wszystkich roślin znajdujących się w naszej przestrzeni zielonych. Tak naprawdę możliwe jest zastosowanie nawadniania bez różnego rodzaju zraszaczy.
Oczywiście na rynku istnieje kilka różnorodnych systemów nawadniania w sposób kropelkowy, ale najbardziej popularne są taśmy kroplujące oraz linie kroplujące. Przyjmuje się, że ten sposób nawadniania zdaje się być metodą najbardziej efektywną. Fachowcy twierdzą, że systemy kroplujące mogą osiągnąć swoją wydajność pracy nawet na poziomie 90%, co z kolei gwarantuje nam znacznie mniejsze ilości marnowanej wody.
Jak działa system nawadniania kropelkowego?
Przede wszystkim warto wiedzieć o tym, że cały system dba o to, by w sposób powolny podawać wodę bezpośrednio do gleby. W ten sposób rośliny w dowolnym momencie mogą pobrać przez system korzeniowy taką ilość wody, jakiej potrzebują w danej momencie. Zauważyliśmy również, że nawadnianie kropelkowe wyróżnia się wysoką wydajnością, a fakt ten wynika z podstawowych dwóch czynników. Po pierwsze należy zauważyć, że woda się wsiąka bezpośrednio w glebę, dzięki czemu nie ma tutaj miejsca na jej wyparowywanie czy uciekanie. Ponadto drugim czynnikiem, że woda stosowana jest właśnie tam, gdzie tak naprawdę jest najbardziej potrzebna, czyli przy korzeniach roślin. W przypadku zraszania dochodzi do jej rozpylania, a tym samym z moczenia nadziemne części roślin, co niejednokrotnie może doprowadzić do ich chorób.
Należy również zauważyć, że instalacja takiego systemu zdaje się być niezwykle prosta, gdyż nie wymaga on szczególnie skomplikowanej instalacji. Z powodzeniem możemy zdecydować się na samodzielne tworzenie takiego rozwiązania w naszej przestrzeni zielonej, ale niewątpliwie skorzystanie z pomocy fachowców będzie tutaj doskonałym pomysłem. Tym samym będziemy mieli pewność, że udało wybrać się odpowiednie komponenty, a także zainstalować konkretne rozwiązania całkowicie bezbłędnie.
Dlaczego warto zainwestować w odpowiednie systemy nawadniające?
Wybór odpowiedniego systemu, który będzie dostosowany do naszego ogrodu oraz konkretnej roślinności w nim się znajdującej sprawi, że zadbamy o wygenerowanie sporych oszczędności, na co nie możemy liczyć w przypadku stosowania tradycyjnych metod nawadniania. Mimo tego, że nawadnianie kropelkowe, czy także inwestycja w inne rozwiązania zdaje się być sporą inwestycją, możemy mieć pewność, że w dłuższej perspektywie czasu szybko się ona zwróci.