Moda w aranżacji wnętrz zmienia się równie dynamicznie, jak moda odzieżowa. Praktycznie w każdym sezonie możemy dowiedzieć się, że coś nowego jest obecnie na topie i warto mieć to w swoim domu. Sporo jest jednak trendów i stylów w wystroju wnętrza, które opierają się chwilowym modom i sprawdzają dobrze w każdym sezonie. Zanim zdecydujemy się na konkretne rozwiązanie, warto dobrze przyjrzeć się różnym stylom i ocenić, w którym będziemy czuć się najlepiej.
W wystroju wnętrz zawsze na czasie jest nieśmiertelna klasyka, a także rozwiązania pochodzące z różnych epok historycznych. Klasyczne wnętrza często inspirowane są stylistyka angielską, prowansalską, często zahaczają o stylistykę retro. Są zwykle bardzo przytulne, pełne wszelkich detali dekoracyjnych, ozdobnych rozwiązań i materiałów. W klasycznych wnętrzach znajdziemy tapicerowane kanapy, zwiewne firany i zasłony, drewniane meble w dosyć solidnych wydaniach i z efektownymi zdobieniami. Styl klasyczny we wnętrzu ma wiele odmian, zawsze jednak zachwyca elegancją, doskonałą atmosferą oraz przemyślanymi dekoracjami.
Minimalizm dla zwolenników nowoczesności
Na drugim biegunie od stylu klasycznego znajduje się nowoczesny minimalizm. Są to wnętrza, które urządzone są wyjątkowo prosto i wyłącznie tymi elementami, które spełniają funkcje praktyczne. Minimalistyczne podłogi nie maja ozdobnych dywanów, na ścianach nie ma nadmiaru obrazów czy plakatów, na półkach nie spotkamy elementów dekoracyjnych. W minimalistycznych wnętrzach dobrze się czują osoby, które lubią ład, porządek i spokój. To także dobry pomysł na urządzenie niewielkich pomieszczeń, w których nadmiar mebli i dodatków może działać przytłaczająco i optycznie dodatkowo pomniejszać przestrzeń.
Chłodny i efektowny styl skandynawski
Skandynawskie wnętrza cieszą się od wielu lat ogromną popularnością wśród osób, które urządzają swoje domy i mieszkania. Są bardzo eleganckie i stylowe, nieco surowe, ale bardzo klimatyczne. W stylu skandynawskim bardzo ważne jest połączenie bieli i szarości z elementami drewnianymi. Świetnie wyglądają jasne ściany, szare kanapy w zestawieniu z drewnianymi stołami, komodami i regałami. Warto pamiętać także o tym, że styl skandynawski potrzebuje dużo światła. Przy aranżacji okna trzeba więc zachować umiar – zamiast ciężkich zasłon lepiej wybrać lekkie, wygodne rolety, które będą wpuszczały do wnętrza sporo światła słonecznego.
Wnętrza loftowe i industrialne
Bardzo popularne wśród właścicieli domów i mieszkań są również wnętrza industrialne, inspirowane starymi loftami, modernistycznymi wnętrzami fabryk i surowością cegły i metalu. Industrialna stylistyka wnętrza łączy w sobie ciężkie meble wykonane z drewna i metalu z surowością ścian, na których świetnie prezentuje się niczym nieozdobiona cegła. Takie wnętrza dobrze się prezentują, gdy mamy do zaaranżowania dużą przestrzeń z wysokimi sufitami. Jednak przy odrobinie wysiłku można stworzyć klimatyczny styl loftowy także w niewielkim mieszkaniu. Wszystko zależy od doboru mebli i materiałów wykończeniowych, a także umiejętności połączenia tego w jedną, funkcjonalną całość.
Wnętrza w stylu glamour
To propozycja dla osób, które lubią wysmakowane detale, wiele dekoracji, ozdobnych mebli i błyszczących dodatków. We wnętrzach glamour na uwagę zasługują przede wszystkim ciekawie zdobione meble, efektowne żyrandole, lustra w zdobionych ramach, które pełnią funkcje obrazów na ścianach. Duże znaczenie mają również materiałowe dodatki, narzuty z frędzelkami, pluszowe poduszki, akcesoria wykonane z biur, koronki czy futerka. Aby właściwie urządzić wnętrze w stylu glamour, trzeba bardzo uważnie dobierać wszystkie elementy wystroju oraz dodatki dekoracyjne. Bardzo trudna do uchwycenia jest bowiem granica, za którą wnętrze w stylu glamour staje się pełne przesytu, kiczu i bałaganu.
Stylistyka dopasowana do osobowości
Jak widać, stylów w wystroju wnętrza jest tyle, co ludzkich charakterów. Gdy stoimy przed decyzją dotyczącą aranżacji własnego mieszkania, zawsze warto zapoznać się z tym, co aktualnie jest modne i na topie. Nigdy jednak nie należy nawet podejmować prób odwzorowania wnętrz, jakie znajdziemy w katalogach wnętrzarskich. Nie wszystko, co dobrze prezentuje się na zdjęciach, sprawdzi się równie dobrze w naszym mieszkaniu. Bardzo często designerskie meble, które zachwycają wyglądem, są całkowicie niepraktycznie i niekomfortowe w codziennym użytkowaniu. W czasie urządzania mieszkania musimy pamiętać, że powinno ono być przede wszystkim dopasowane do naszych potrzeb, codziennych zwyczajów, a także indywidualnego poczucia estetyki. To mieszkanie ma być bowiem miejscem dla nas, a nie my dla mieszkania.
Artykuł przygotowany we współpracy z pracownią stolarską delform.pl