Praca dyplomowa – jak ją napisać?

Pisanie pracy licencjackiej, inżynierskiej lub magisterskiej to zadanie, które czeka każdego studenta, bez względu na to, na jakim kierunku zdobywa wykształcenie. Przygotowywanie pracy dyplomowej to ostatni etap, na drodze ku zakończeniu studiów i uzyskaniu dyplomu. Działania, które należy w tym celu podjąć są możliwe do realizacji, jednak trzeba się do nich odpowiednio wcześnie przygotować.

Pierwsze kroki przy pisaniu pracy dyplomowej?

Punktem wyjścia przy pisaniu pracy dyplomowej powinien być rozsądny wybór tematu pracy. Zastanawiając się nad nim musisz kierować się Twoim kierunkiem studiów oraz osobistymi zainteresowaniami. Jeśli połączysz te dwa elementy, Twoja praca licencjacka, inżynierska lub magisterska będzie interesująca pod względem naukowym i zostanie oceniona na wysoką ocenę. Następnym krokiem jest wybór promotora. Najlepiej jest tutaj zdecydować się na wykładowcę, którego znasz, ponieważ miałeś już z nim zajęcia i wiesz, w jakiej dziedzinie wiedzy się on specjalizuje. Jeśli jest ona zbieżna ze wstępnie wybranym przez Ciebie tematem, a przy tym promotor jest osobą solidną i wspierającą studentów, nie masz się nad czym zastanawiać. Kolejny krok to odwiedzenie uczelnianej biblioteki, przeglądnięcie stron internetowych i przygotowanie bibliografii, na której będzie opierała się Twoja praca. Oczywiście przed przystąpieniem do pisania musisz zapoznać się z treścią wybranych opracowań, artykułów naukowych, recenzji, czasopism, audycji radiowych, czy też fotografii.

Koniec planowania, czas pisania?

Jeśli już spełnisz wszystkie wymagania ważne przy przygotowaniach do pisania pracy, musisz rozpocząć to co najważniejsze, czyli zacząć pisać. Najprawdopodobniej na samym początku związane z tym działania będą szły Ci bardzo opornie. Jednak nie możesz się wtedy poddawać, a wręcz przeciwnie musisz zrobić wszystko, aby zmotywować się do działania. Każdego dnia staraj się poświęcić przynajmniej kilkadziesiąt minut na pisanie pracy. Nawet, jeśli następnym razem okaże się, że ten fragment do niczego się nie nadaje, będziesz miał przynajmniej krótki tekst, na którym będziesz mógł dalej pracować, wprowadzać korekty i poprawki. Pamiętaj także, że nie ma obowiązku, abyś rozpoczynał pisanie od pierwszego rozdziału i od jego pierwszego podrozdziału. Na początek możesz wybrać tą część pracy, która najbardziej Cię interesuje, a Twoje działania szybciej nabiorą rozpędu.

Co trzeba zrobić na samym końcu?

Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy i popełnia oczywisty błąd, jednak trzeba pamiętać, że wstęp oraz zakończenie pracy dyplomowej należy pisać na samym końcu. Dzięki temu zarówno w jednym, jak i drugim elemencie swojej pracy będzie można zawrzeć elementy, które będą ściśle z nią powiązane. Należy także liczyć się z tym, że początek oraz koniec naszej pracy powinien być krótki i treściwy, jednak trzeba im poświęcić wystarczająco dużo czasu. bardzo często jest to bowiem uznawane za wizytówkę naszej pracy. Końcowy etap przygotowywania pracy licencjackiej, inżynierskiej oraz magisterskiej polega ponadto na zadbaniu o wszystkie detale edytorskie. Nasza praca dyplomowa powinna stać zarówno na wysokim poziomie merytorycznym, jak i językowym, a także musi po prostu ładnie wyglądać, kiedy będzie się ją czytało. Jeśli już wszystkie te elementy zostaną odpowiednio przygotowane można złożyć pracę w dziekanacie, a następnie przygotowywać się do egzaminu dyplomowego.

Podsumowanie

Pisanie pracy dyplomowej to czasochłonny proces złożony z kilku etapów. Należy odpowiednio się do niego przygotować, a wszystkie działania zaplanować, a następnie krok po kroku realizować. Zbliżając się do ostatniego roku swoich studiów trzeba mieć świadomość, że napisanie pracy licencjackiej, inżynierskiej i magisterskiej wymaga czas i nie da się przygotować wszystkich rozdziałów w dwa wieczory. Prawidłowa organizacja pracy jest więc podstawą sukcesu, jakim będzie uzyskanie dyplomu z satysfakcjonującą oceną. Jeśli starannie przygotujesz się do pisania pracy dyplomowej, a następnie z dużą regularnością będziesz zasiadał do pisania kolejnych fragmentów możesz być pewien, że ukończysz swoje studia uzyskując upragnioną, pozytywną ocenę. Zapewne ostatni rok Twoich studiów będzie pracowity i niejednokrotnie związany z pewnymi wyrzeczeniami, jednak włożony wysiłek na pewno zaowocuje i sam egzamin dyplomowy, ze względu na Twoje dobre przygotowanie, będzie jedynie formalnością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *